Niegotowy

Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swych uczniów: «Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?» A oni odpowiedzieli: «Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków». Jezus zapytał ich: «A wy za kogo Mnie uważacie?»
Odpowiedział Szymon Piotr: «Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego».
Na to Jezus mu rzekł: «Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie.
Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr – Opoka, i na tej opoce zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą.
I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie».

Mt 16, 13 – 19

Dialog, który tu słyszymy, pojawił się już w poprzedni czwartek. Dziś bohaterem jest Piotr, postać niezłego raptusa i nerwusa, ale człowieka czynu. Pan Jezus to wie – i zapowiada, że potencjał swojego Apostoła wykorzysta do końca. Jezus mówi, że Piotr będzie takim kimś, na kim zbuduje swój Kościół.
Kolejne karty Ewangelii pokażą, że Piotr jednak niewiele z tego zrozumiał. Dopiero przy wydarzeniach ostatnich dni Jezusa wszystko zacznie mu się układać w całość. Ale ten dzisiejszy dialog odmieni życie Piotra bezpowrotnie.
Przychodzą mi na myśl takie sytuacje, kiedy to ja powiedziałem Jezusowi: Tak, Panie, chcę, żebyś był Panem i Królem mojego życia. I potem już nic nie było takie samo. To tak, jakby Jezus – w zamian za deklarację miłości –  dawał mi pewne zadania, na które zwyczajnie nie czułem się gotowy. Zupełnie jak Piotr.
[Boanerges]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s