Manna

W Kafarnaum lud powiedział do Jezusa: «Jakiego dokonasz znaku, abyśmy go widzieli i Tobie uwierzyli? Cóż zdziałasz? Ojcowie nasi jedli mannę na pustyni, jak napisano: „Dał im do jedzenia chleb z nieba”». Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Nie Mojżesz dał wam chleb z nieba, ale dopiero Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba. Albowiem chlebem Bożym jest Ten, który z nieba zstępuje i życie daje światu».
Rzekli więc do Niego: «Panie, dawaj nam zawsze tego chleba».
Odpowiedział im Jezus: «Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie». (J 6, 30-35)

Moi uczniowie, a od zeszłego tygodnia już absolwenci, życzyli mi kiedyś z okazji urodzin manny z nieba. Gdy patrzyłam na nich ze wzruszeniem podczas zakończenia roku, uświadomiłam sobie, że owo życzenie spełniło się już dawno.
Bo to oni są moją „manną z nieba”.
Łączyły nas nie tylko lekcje, ale i coroczne jasełka szkolne, akcje wolontariatu, konkursy religijne, na które zgłaszali się z podejrzaną („A z której lekcji będziemy zwolnieni?”) gorliwością, rozmowy na korytarzach podczas przerw, posługa w parafii. To było dużo więcej niż zwykła, szkolna rzeczywistość.  I trwa dłużej niż dwa lata katechezy o dziwnych porach dnia. Na przykład na dziewiątej (sic!) godzinie lekcyjnej, z której nikt z nich nigdy nie uciekł. Teraz łączy nas pamięć o sobie nawzajem.  I o dobru, którym nauczyliśmy się dzielić ze sobą i z innymi.
Wszelkie dobro, które codziennie mnie spotyka, pochodzi z nieba – jest darem Ojca. Oni też.
Nieraz szukamy bożych cudów nie wiadomo gdzie. Narzekamy, że ich nie doświadczamy i nie odczuwamy. A one spokojnie, jakby nigdy nic – dzieją się na naszych oczach.
Dziękuję dziś Bogu za to, że kocha mnie przez drugiego człowieka.
Dziękuję za dwadzieścia dwa cuda, których uśmiechnięte twarze spoglądają na mnie ze zdjęcia wiszącego na ścianie.
Dziękuję za „moją” mannę z nieba.

Małgorzata

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s