Bezdomni

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie. W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce.
A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem. Znacie drogę, dokąd Ja idę».
Odezwał się do Niego Tomasz: «Panie, nie wiemy, dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę?»
Odpowiedział mu Jezus: «Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie». (J 14, 1-6)

Czasem czujemy się jakby „bezdomni”.
Spostrzegamy, że ten świat nie zaspokaja naszych pragnień, że tak naprawdę nigdzie nie przynależymy, nigdzie nie jesteśmy „u siebie”. Co więcej, nawet rodzina, przyjaciele czy najlepszy współmałżonek nigdy nie będą do końca ostateczną odpowiedzią na tkwiące głęboko w nas tęsknoty serca. Kiedy życie wydaje się bezsensowne, gorzkie i bezowocne, Jezus mówi: «Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie».
Tu oczywiście objawia się tajemnica Trójcy Świętej i prawda o Wcieleniu Syna Bożego.
Ale jaki jest sens tych słów? Co to dla nas znaczy?
Bóg nie jest odległą abstrakcją filozofów, Kosmicznym Zegarmistrzem, który miałby nastawić machinę Wszechświata i pozostawić ją swojemu losowi. Bóg jest Ojcem, który chce dać się nam poznać i zaprosić nas do swojego domu.
Prawda o Bogu ma ludzką twarz. Słowo Boże stało się ciałem, Człowiekiem, który zamieszkał wśród nas, odczuwał cierpienie tak jak my i umarł na krzyżu za nasze grzechy. Wierzymy, że Jezus zmartwychwstał, wstąpił do Nieba, zasiada po prawicy Ojca na tronie chwały. Ale trzeba uświadomić sobie Jego słowa: «zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem».
Poznając Jezusa, Jego serce, mentalność, sposób życia i przebywając z Nim, poznajemy pełnię życia, za którym tęsknimy.
[Gościnnie komentuje Krzysztof Reszka]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s