Cząstka czasu

 

Jezus przyszedł do jednej wsi. Tam pewna niewiasta, imieniem Marta, przyjęła Go do swego domu.
Miała ona siostrę, imieniem Maria, która siadła u nóg Pana i przysłuchiwała się Jego mowie. Natomiast Marta uwijała się koło rozmaitych posług. Przystąpiła więc do Niego i rzekła: «Panie, czy Ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła». A Pan jej odpowiedział: «Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona».
(Łk 10, 38-42)

Marta.
Ma dużo roboty –zupełnie jak ja! W końcu tyle posług dla Jezusa: katecheza szkolna, prace w parafiach –  wszystko takie ważne, takie potrzebne, takie pobożne. Zresztą – lubię działać. Lubię mieć inicjatywę po swojej stronie.
Maria.
Siada przy Jezusie i słucha. Zupełnie jak ja… bym chciała. Sto procent uwagi skupia na Panu. Nie musi mieć inicjatywy po swojej stronie. Chętnie oddaje ją w ręce Jezusa.
Zawsze mi się wydawało, że w tym fragmencie wzorem do naśladowania jest Maria. I martwił mnie fakt, że zawsze bliżej mi do Marty.
Ale przecież, choć to Maria siedziała i słuchała Jezusa, Marta też, jak pisze Łukasz,„przyjęła Go do swego domu”. Nawet, jeśli potem siedziała w kuchni.
Jezus odwiedza je obie. Obie są dla Niego ważne. Obie kocha. I pokazując mi dziś zabieganą Martę i zasłuchaną Marię, wzywa do umiejętnego pogodzenia życia duchowego z codzienną aktywnością. Nie każe mi z niczego rezygnować, albo zmieniać życia o 180 stopni. Prosi o niewiele – o „cząstkę” .
Z zachowaną cząstką czasu dla Boga nawet najbardziej zabiegana i zapracowana  rzeczywistość staje się cichą kontemplacją Jego Obecności.
/Małgorzata/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s