Jak być bratem

Ktoś z tłumu rzekł do Jezusa: «Nauczycielu, powiedz mojemu bratu, żeby się podzielił ze mną spadkiem». Lecz On mu odpowiedział: «Człowieku, któż Mnie ustanowił sędzią albo rozjemcą nad wami?»
Powiedział też do nich: «Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet gdy ktoś opływa we wszystko, życie jego nie jest zależne od jego mienia». I opowiedział im przypowieść: «Pewnemu zamożnemu człowiekowi dobrze obrodziło pole. I rozważał sam w sobie: „Co tu począć? Nie mam gdzie pomieścić moich zbiorów”. I rzekł: „Tak zrobię: zburzę moje spichlerze, a pobuduję większe i tam zgromadzę całe zboże i moje dobra. I powiem sobie: Masz wielkie zasoby dóbr, na długie lata złożone; odpoczywaj, jedz, pij i używaj”.
Lecz Bóg rzekł do niego: „Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie; komu więc przypadnie to, coś przygotował?” Tak dzieje się z każdym, kto skarby gromadzi dla siebie, a nie jest bogaty przed Bogiem».
(Łk 12, 13-21)

Zatrzymuje mnie dziś określenie użyte wobec człowieka, od którego zaczyna się całe nauczanie Jezusa o tym, że „mieć” nie jest w życiu najważniejsze. To ktoś niemalże przypadkowy. Niemalże, bo w Biblii nie ma przecież przypadków. Ale – jak pisze Łukasz – jest to po prostu „ktoś z tłumu”. Jeden z wielu. Przeciętny. Zwyczajny. Ów ktoś prosi Jezusa o pomoc przy podziale spadku. Konkretnie o to, by Jezus nauczył brata, jak być bratem.
Ewangelia uczy, jak być bratem. Siostrą. Bliźnim. I uczy tego na prostych i bardzo życiowych przykładach, przez wydarzenia, które dzieją się w życiu zwykłych ludzi. Takich jak my.
Takich, którzy często stawiają „mieć” nad być. Takich, którym się wydaje, że wszystko im się należy. Takich, którzy myślą, że wszystko, co w życiu osiągnęli – jest tylko i wyłącznie ich własną zasługą. Takich, którzy są skupieni na sobie – albo na osobistym zwycięstwie, albo na własnym poczuciu krzywdy.
Tylko Słowo może przemienić zachłannych, roszczeniowych, zbierających dla siebie  i skoncentrowanych na sobie ludzi w takich, którzy potrafią się dzielić. Oddać bliźniemu. Zrezygnować z czegoś.  Odstąpić komuś. Ofiarować innym. Zamiast „mieć” – „być”: z innymi, dla innych.
I wybrać bogactwo przed Bogiem, a nie przed światem.
/Małgorzata/

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s