Sprawiedliwość

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.
Słyszeliście, że powiedziano przodkom: «Nie zabijaj!», a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: «Raka», podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: «Bezbożniku», podlega karze piekła ognistego. Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przez ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i dar swój ofiaruj. Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę, powiadam ci: Nie wyjdziesz stamtąd, dopóki nie zwrócisz ostatniego grosza».
(Mt 5, 20-16)

Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa…
To jest dopiero poprzeczka ustawiona wysoko: mam być lepsza od tych, których uważam za najlepszych.
I nie chodzi tu o to, czy ktoś faktycznie jest lepszy ode mnie, czy nie. Takie myślenie bywa bardzo zgubne: uważamy kogoś za bliskiego ideału, a kiedy okazuje się, że jednak mu daleko, czujemy się zwolnieni z obowiązku: no, skoro taki człowiek nawala, to co tam dopiero ja.
Chodzi bardziej o to, żebym starała się być lepsza od tych, o których myślę, że są najlepsi – niezależnie od stanu faktycznego. Żebym próbowała modlić się tak, jak modli się ktoś, kogo uważam za mistrza modlitwy; żebym starała się kochać tak, jak kocha ktoś, kogo uważam za mistrza miłości bliźniego.
Zajrzyjmy sobie jeszcze na chwilkę do KKK (1807), żeby zobaczyć, co to w ogóle ta enigmatyczna sprawiedliwość jest.
I co tu mamy?
To, że sprawiedliwość polega na stałej i trwałej woli oddawania Bogu i bliźniemu tego, co im się należy. Że jest stałą uczciwością myśli i prawością postępowania w stosunku do bliźniego.
I to właśnie mamy robić lepiej niż ci teoretycznie najlepsi, żeby trafić do nieba.
Marta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s