Józefie

Jakub był ojcem Józefa, męża Maryi, z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem. Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego.

Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem prawym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie. Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: „Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów”. Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański.
(Mt 1, 16. 18-21. 24a)

Józefie, to ty nadasz Synowi imię Jezus – mówi anioł.
Właśnie ty, Józefie. Człowieku prawy i sprawiedliwy. Zszokowany ciążą Ukochanej, do której się nie przyczyniłeś.  Przerażony. Zatroskany do końca o bezpieczeństwo Maryi. Długo zmagający się z decyzją – co robić z tym wszystkim, jak postąpić, by Jej nie skrzywdzić ani nie narazić Jej na krzywdę ze strony innych.
Józefie, to ty nadasz Mu imię Jezus – mówi anioł.
I to nie jest tylko polecenie albo zwyczajowy obowiązek wpisania nowonarodzonego syna do rejestru obywateli. To wielka, święta, Boża obietnica. Zapewnienie, że Józef, tak jak jego ukochana Maryja, pozna prawdę o tym wyjątkowym Dziecku, poczętym w cudowny sposób. Pozna je tak samo, jak Maryja i nikt więcej.
Oni oboje – młodzi, zakochani – uczą się swojego Syna. Nie, nie otrzymali natychmiastowej łaski pełnego poznania Jezusa. Przed nimi lata dojrzewania w wierze. Lata wypełnione sytuacjami, które nie raz wprawią ich w zdziwienie, ktorych nie będą od razu rozumieć. Albo zrodzą pytania, na które odpowiedzi wskaże tylko sam Ojciec Niebieski.
A oni, zakochani w Bogu i w sobie nawzajem, prowadząc zwyczajne życie – po prostu uwierzą. Zaufają. I z czasem zrozumieją wszystko.
Święta Maryjo, Święty Józefie – módlcie się za nami, uczącymi się waszego Syna, któremu nadaliście imię Jezus.
Małgorzata

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s