Kochać aż po krzyż

Obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena.

Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: „Niewiasto, oto syn Twój”. Następnie rzekł do ucznia: „Oto Matka twoja”. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.
J 19, 25-27

Ksiądz Jan Twardowski w wierszu Cierpliwość napisał słowa „Krzyż – kiedy miłość idzie za daleko”…
W dzisiejszej Ewangelii umierający na krzyżu Jezus zauważa swoją Matkę i troszczy się o Nią. Wiemy doskonale, że sytuacja samotnych wdów w Chrystusowych czasach była dramatyczna i że powierzenie Maryi Janowi zapewniło Jej bezpieczną przyszłość i opiekę. Ale… On, gdy wypowiada te słowa, jest w chwili swojej najstraszliwszej Męki, kiedy ma wszelkie prawo przeżywać swoje cierpienie – a nie skupia się na samym sobie, lecz dostrzega trudną sytuację tak bliskiej Mu osoby. Jego postawa – i to „w tej godzinie”, w której umiera! – jest nawet w tym najbardziej ekstremalnym momencie skrajnie pozbawiona jakiegokolwiek egoizmu.
Naszą odpowiedzią wobec takiego podejścia winno być nic innego, jak ze wzruszone i posłuszne zrealizowanie Jego woli tak, jak zrobił to „uczeń, którego Jezus miłował”. Bo brać coś do siebie to też brać sobie coś głęboko do serca, odnosić do siebie, przyjmować i przejmować się tym. Święty Jan naprawdę wziął sobie do serca Jezusowe słowa i, wziąwszy do siebie Maryję, przyjął Ją jako własną Matkę, a w swojej osobie jako Matkę całego Kościoła i wszystkich ludzi.
Bo to właśnie Ona ma nas, Jego „umiłowanych uczniów”, wychow(yw)ać do podejmowania nawet w największych trudach codzienności takiej właśnie Jezusowej postawy – czyli postawy Bożego Syna, Bożego Dziecka  – postawy totalnie pozbawionej egoizmu Miłości.
Natalia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s