O prawdziwym św. Mikołaju

Jezus powiedział do swoich uczniów:«Nie każdy, kto mówi Mi: „Panie, Panie!”, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego ojca, który jest w niebie.
Każdego więc, kto tych słów moich słucha i wypełnia je, można porównać z człowiekiem roztropnym, który dom swój zbudował na skale. Spadł deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się wichry i uderzyły w ten dom. On jednak nie runął, bo na skale był utwierdzony.Każdego zaś, kto tych słów moich słucha, a nie wypełnia ich, można porównać z człowiekiem nierozsądnym, który dom swój zbudował na piasku. Spadł deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się wichry i rzuciły się na ten dom. i runął, a upadek jego był wielki». (Mt 7, 21. 24-27)

Znasz prawdziwą historię św. Mikołaja?

Zanim został biskupem Myry i świętym „na zawsze” powiązanym z Bożym Narodzeniem, był młodym chłopakiem, któremu los biednych był bardzo bliski. W jego sąsiedztwie mieszkała pewna bardzo biedna rodzina: ojciec-wdowiec i jego trzy córki. Ze względu na biedę w ich domu córki zostały przymuszone do prostytucji, aby w ten upokarzający sposób zapewnić byt rodzinie. Mikołaj, wiedząc o ich sytuacji, postanowił temu zaradzić. Samemu będąc z dość zamożnej rodziny, pod osłoną nocy podkradał się do domu sąsiadów i niepostrzeżenie podrzucał kulę złota. Czynił tak trzy noce pod rząd, i tym sposobem trzy córki miały na tyle majętności, aby wyjść z bagna prostytucji i rozpocząć życie z godnością. Mikołaj natomiast nigdy nie przyznał się sąsiadom do owej potajemnej pomocy.

Dziś w Ewangelii słyszymy o wezwaniu do budowaniu na Chrystusie – skale.
Nie trzeba nikogo przekonywać o słuszności tych słów – bo tylko w życiu zbudowanym na skale Jego nauczania możemy się oprzeć nawałnicom życiowym. Dzisiejszy święty patron daje nam jednak nieco inną lekcję.
Jakie jest nasze nastawienie do tych, którzy – w sposób zawiniony lub nie – zbudowali swoje życie na piasku? Czy my, umocnieni na skale, beznamiętnie patrzymy na ich upadek, czy jednak pomagamy im budować na właściwym fundamencie?

Niech św. Mikołaj, ten prawdziwy, będzie nam patronem w naszym stosunku do bliźniego.

ks. Przemek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s