Gwałt na grzechach

Jezus powiedział do tłumów: «Zaprawdę, powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela. Lecz najmniejszy w królestwie niebieskim większy jest niż on.

A od czasu Jana Chrzciciela aż dotąd królestwo niebieskie doznaje gwałtu, a zdobywają je ludzie gwałtowni. Wszyscy bowiem Prorocy i Prawo prorokowali aż do Jana. A jeśli chcecie uznać, to on jest Eliaszem, który ma przyjść. Kto ma uszy, niechaj słucha!»
(Mt 11, 11-15)

            Królestwo niebieskie zdobywane gwałtem może brzmieć szokująco dla naszych uszu. Gwałt zakłada radykalną czynność wykonywaną wbrew czyjeś woli, często uwzględniającą użycie siły. Jak taką czynność możemy przypisać procesowi zdobywania królestwa niebieskiego?
            Jeżeli przyjmiemy że królestwo niebieskie to królowanie Boga w naszym życiu, to gwałt w zdobywaniu tego królestwa może być tylko skierowany w miejsca które sprzeciwiają się Bożemu panowaniu w nas. Dla każdego z nas kto zmaga się z grzechem jest jasne że ta walka z wadami wymaga radykalności, czasami wręcz zadania gwałtu na skłonnościach które odciągają nas od Boga. Gdy zmagamy się z pokusami, które chcą nam wmówić, że ulegnięcie grzechowi jest częścią naszej natury, powiedzenie stanowczego “nie” jest odczuwalne jak gwałt na nas samych. Tylko jednak w takim radykalizmie walki z naszymi grzechami zdobędziemy królestwo niebieskie, zdobędziemy tę przestrzeń Bożego królowania w naszym życiu.
            Nie bez znaczenia w kontekście tego fragmentu Pisma jest wspomniany św. Jan Chrzciciel. On sam w gwałtowny sposób wypowiedział wojnę wadom Uczonych w Piśmie i rozwiązłości małżeńskiej króla Heroda. Niech św. Jan będzie nam patronem w radykalnej walce z naszymi wadami.
ks. Przemek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s