Ujrzał, dotknął, uwierzył

Pierwszego dnia po szabacie Maria Magdalena pobiegła i przybyła do Szymona Piotra i do drugiego ucznia, którego Jezus kochał, i rzekła do nich: „Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono”.

Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli oni obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka. Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył.
(J 20, 2-8)

Dzisiejszą Ewangelię warto czytać w perspektywie pierwszego czytania. To czytanie z pierwszego listu św. Jana mówi o celu apostolskiej działalności umiłowanego ucznia Jezusa. Jan przekazał Ewangelię aby podzielić się swym naocznym świadectwem o działalności Chrystusa, coś co “ujrzeliśmy własnymi oczami, (…) czego dotykały nasze ręce.” Jan nie pisze o jakieś teorii, ale o żywym doświadczeniu bycia z Jezusem. To to doświadczenie relacji z Jezusem pozwoliło mu na natychmiastową wiarę w Jego Zmartwychwstanie. Gdy inni mieli wątpliwości co do znaczenia pustego grobu, Jan “ujrzał i uwierzył”.
            Jeżeli jest jakaś jedna fundamentalna nauka którą możemy przyjąć dziś od św. Jana Ewangelisty to jest ona następująca: dopiero osobista relacja z Jezusem pozwala na zrozumienie prawd wiary związanych z naszym Zbawicielem. Nasza wiara to nie zbiór teorii w które mamy uwierzyć – to relacja z Osobą która otwiera nas na zrozumienie wiary.
ks. Przemek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s