Jezusowskaz

Jan zobaczył podchodzącego ku niemu Jezusa i rzekł: «oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata.

To jest Ten, o którym powiedziałem: „Po mnie przyjdzie Mąż, który mnie przewyższył godnością, gdyż był wcześniej ode mnie”. Ja Go przedtem nie znałem, ale przyszedłem chrzcić wodą w tym celu, aby on się objawił Izraelowi».
Jan dał takie świadectwo: «Ujrzałem ducha, który zstępował z nieba jak gołębica i spoczął na Nim. Ja Go przedtem nie znałem, ale Ten, który mnie posłał, abym chrzcił wodą, powiedział do mnie: „Ten, nad którym ujrzysz ducha zstępującego i spoczywającego na Nim, jest Tym, który chrzci duchem Świętym”. Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że on jest Synem Bożym».
(J 1, 29-34)

            Jan Chrzciciel miał bardzo jasno określoną misję do spełnienia – miał przygotować ludzi na nadejście Jezusa i wskazywać na Niego. W dzisiejszej Ewangelii mamy dosłowne wypełnienie tej misji – Jezus przechodzi obok, a Jan ukazuje prawdziwą tożsamość Jezusa, Baranka Bożego który gładzi grzechy świata.
            Może myśmy się już osłuchali tych słów, ale pomyślcie, jak one musiały brzmieć w ich pierwotnym kontekście. Jezus, Żyd z Nazaretu, syn cieśli, przechodzi przez tłumy, a Jan wskazuje na Niego i mówi o Nim że jest Barankiem ofiarnym. Dziwne słowa. A jednak Jan jest prorokiem, i widzi oczyma nie tylko ludzkimi, ale i Bożymi.
            Czytając dzisiejszą Ewangelię, spróbujmy naśladować Jana Chrzciciela w tej wyjątkowej misji wskazywania innym Chrystusa. Ta misja wymaga przekraczania tego co widoczne tylko gołym okiem, np. bezdomny przy drodze jest Jezusem wzywającym do miłosierdzia, a uciążliwy kolega z pracy bliźnim którego mamy kochać. Wskazujmy na Jezusa nawet tam, gdzie trudno go dostrzec od razu.
ks. Przemek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s