Dar nowego życia

Uczniowie Jana i faryzeusze mieli właśnie post. Przyszli więc do Jezusa i pytali: „Dlaczego uczniowie Jana i uczniowie faryzeuszów poszczą, a Twoi uczniowie nie poszczą?”

Jezus im odpowiedział: „Czy goście weselni mogą pościć, dopóki pan młody jest z nimi? Nie mogą pościć, jak długo mają pośród siebie pana młodego. Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy, w ów dzień, będą pościć. Nikt nie przyszywa łaty z surowego sukna do starego ubrania. W przeciwnym razie nowa łata obrywa jeszcze część ze starego ubrania i gorsze staje się przedarcie. Nikt też młodego wina nie wlewa do starych bukłaków. W przeciwnym razie wino rozerwie bukłaki. Wino się wylewa i bukłaki przepadną. Raczej młode wino należy wlewać do nowych bukłaków”.
(Mk 2, 18-22)

Jezus daje życie. I to jest nowe życie, inne i lepsze niż to, które próbujemy czasem budować bez Niego. Choćby było złożone z – naszym zdaniem – samych dobrych nawyków.
Nie da się dopasować nowego życia do starych przyzwyczajeń.
Jeśli obecność Jezusa – w Słowie, sakramentach czy w miłości bliźniego – pomaga mi odkrywać prawdę o Nim, to nie mogę tej prawdy wkładać pomiędzy moje wcześniejsze przekonania i wyobrażenia. Tak jak nie da się iść nową drogą starymi ścieżkami.
Jeśli Jezus uczy mnie myślenia na nowo, a ja ciągle wracam do tego, jak postrzegałam rzeczywistość dawniej, to nie wyniknie z tego żadna twórcza postawa.
Jeśli Jezus daje ci nowe wino, to nie szukaj na nie starych bukłaków.
Nie wkładaj nowego obrazu świata, widzianego Bożym spojrzeniem, do starych ram, które sobie kiedyś wystrugałeś, mierząc wszystko na „oko”. Własne oczywiście.
Bo nigdy w pełni nie zobaczysz piękna Boga, świata i samego siebie.
Małgorzata

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s